Balıkçılık Sektöründe Ozon Jeneratörü Kullanımı

Ozon gazı ile dezenfeksiyon işlemlerinin bilimsel olarak kanıtlanması ile birlikte, sektörde dünya çapında yaygın olarak ozon jeneratörü ihtiyacı oluşmuştur. Balıkçılık ve akuakültür sektöründe ozon gazı kullanım alanlarını şu şekilde özetleyebiliriz:


· Balık Yetiştiriciliği

· Deniz ürünlerinin işlenmesi

· Alet-edevat dezenfeksiyonu

· Nakliye işlemlerinde

· Soğuk hava depoları


Balık Yetiştiriciliğinde Ozon Kullanımı

Ozon gazının kullanım alanlarından biri de balık yetiştiriciliğidir. Doğada saf haliyle bulunduğu için güvenilir bir gaz olmasıyla bilinen ozon gazının balık yetiştiriciliğinde kullanıldığında; balıklar hızlı büyür ve gelişim sağlar. Ayrıca balıkların yaşam alanı olan suların kalitesi yükselir. Mortalite oranını düşürür ve balıklar için suda bulunan tüm zararlı mikro-organizmaları yok eder. Ozon jeneratörlerinden yayılan ozon gazı sayesinde ise suyun dezenfeksiyonu sağlanarak, kalitesi yükseltilir. Balıklar için toksik olarak suda bulunan nitrit konsantrasyonunu düşürür. Ortamdaki balık sayısına, balıkların büyüklüğüne, suyun hacmine, suyun tatlılık-tuzluluk oranına, pH ve sıcaklık gibi faktörlere bağlı olarak kullanılması gereken ozon dozu belirlenir. Bu konuda yardım almak isterseniz Kn95 ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.Deniz Ürünlerinin İşlenmesinde Ozon Gazı Kullanımı

Diğer gıda kullanım alanlarında olduğu gibi deniz ürünlerinde de kimyasal kalıntı problemi dezenfeksiyon sorunlarının başında gelmektedir. Ozon gazı sterilize işlemi sonrasında herhangi bir kalıntı bırakmaz çünkü ortalama 1-2 saat içinde oksidasyon işlemini tamamlayarak oksijene karışır. Deniz ürünleri için ozon jeneratörü kullanıldığında; ürünlerin raf ömrü uzar böylece maddi avantaj da sağlanabilir. Deniz ürünlerinin işlendiği sırada ozon gazı uygulanarak işlem tamamlanır. Kaç dakika, kaç doz kullanılması gerektiği gibi teknik sorular için ekibimize danışabilirsiniz.


Alet Edevatlarının Dezenfeksiyonunda Ozon Gazı Kullanımı

Ürünlerin işlenmesinde kullanılan makineler ve aletler iyi bir sterilizasyon işleminden geçmelidir. Bu aletler bakterilerin üreyebileceği alanların başında gelir. Ancak geleneksel temizlik yöntemleri ile temizlenen aletlere yapışan kimyasal kalıntılar doğrudan deniz ürünlerine geçerek, ürünün hızlı bozulmasına sebep olabilir. Dolayısıyla bu ürünleri ozon gazı ile sterilize etmek en sağlıklı sonuç olacaktır.


Nakliye ve Soğuk Hava Depolarında Ozon Gazı Jeneratörü Kullanımı

Nakliye öncesinde ve sonrasında uygulanan ozon gazı, ürün üzerinde kimyasal kalıntı bırakmadan, ürünün maruz kalacağı bakteri ve virüslerin önüne geçer. Aynı zamanda sonrasında depolanacak alanda uygulanan sterilizasyon işlemi ile ürünlerin raf ömrü 1,5 katına kadar çıkabilir. Detaylı bilgi, uygulama şekli ve dozajı için Kn95 ekibine ulaşabilirsiniz.

3 görüntüleme