Kırmızı Et Üretiminde Ozon Gazı Kullanımı

Ozon Jeneratörleri kırmızı etlerin depolama alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu hava temizleme makineleri, kırmızı etlerin depolama kalitesini artırır. Etlerin çürümesine, bozulmasına sebep olan bakterileri yok ettiği için etlerin raf ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır.


Su tesislerinde de ozon gazı ile dezenfektan yöntemi yaygındır. Şu an kullandığımız şişelenmiş suların %97’si ozon jeneratörleri ile temizlenmektedir. Ozonlanmış su ile kırmızı etlerin duşlanması durumunda zararlı bakteri sayılarının standart et yıkamaya göre daha az olduğu tespit edilmiştir.

Hava depolarında ise bu bakteri üretiminin önüne geçilmesi, %30 civarı raf ömrü uzunluğu sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda 3 ila 6 derece arasında %90+ nem düzeyinde, et üzerindeki mikro organizmalar saptanmaya çalışıldığında, Enterobacteriaceae ailesine üye birkaç bakteri cinsinin gelişmesi engellendiği görülmüştür. Sığır etlerinde üzerinde çalışıldığında da 1,5 ila 1,7 derecede yine %95 nispi nemde ozon jeneratörleri 9 gün boyunca sürekli dezenfekte yapmış ve ozon gazının karkas yüzeyindeki bakteriyel gelişmeyi neredeyse tamamen önlediği ortaya çıkmıştır.


Ev tipi depolamalar için yapılan çalışmada ise standart bir buzdolabında depolanan sığır etlerinde ozonun et yüzeyindeki bakteriyel gelişmeyi yavaşlattığı ispatlanarak etlerin raf ömrü birkaç gün daha uzatılmıştır.


Ozon gazının son derece yüksek antibakteriyel etkisi vardır. Düşük konsantrasyonda kullanılsa ve temas süresi kısa olsa dahi bakteri, küf, virüs ve diğer zararlı mikro-organizmalara karşı dezenfektan etki göstermektedir. Kırmızı et de dahil olmak üzere tüm gıda depolarında ozon jeneratörleri kullanımıyla birlikte gıdaların raf ömrü uzar, istenmeyen kokuların önüne geçilir. Bununla beraber depolanan gıda farketmeksizin karakteristik özelliklerini kaybetmez. Rengi değişmez, tadı aynı kalır.

2 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kn Otomotiv Dış Ticaret Anonim Şirketi olarak 1979 yılında Ankara’da başladığımız ticaret faaliyetlerimize 1995 yılından itibaren İstanbul’da devam etmekteyiz. 40 yıllık meslek hayatımızda dürüstlüğü, daima yenilikçiliği ve müşteri memnuniyetini kendine ilke edinmiş firmamız daha uzun seneler ülkemize ve müşterilerimize hizmet sağlamayı planlıyor. Firmamız bu süreçte de arızalı çıkan ürünlerimizi garanti süreci kapsamında tamir etmekten ve değiştirmekten sorumludur. Ayrıca ömür boyu teknik destek ve bakım imkanı sağlıyoruz.

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Sayfalar

Kullanım Alanları

Adres

Mimar Sinan Mah. Üsküdar Cad.

Yedpa Ticaret Merkezi,E Cad.

No: 90 Ataşehir - İstanbul

İletişim

+90 (545) 526 66 36

info@kn95ozon.com

© Kn95 Ozon 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.