Meyve ve Sebze Depolarında Ozon Jeneratörü Kullanımı

Meyve Sebze depolarında raf ömrünün uzaması depo ortamının hijyeni ile doğru orantılıdır. Ne kadar steril bir ortam olursa bakteriler o kadar az ürer ve bu dezenfekte edilmiş ortam ürün kalitesinin oluşmasında en önemli faktörlerden biridir. Sterilize etme işleminde genellikle tercih edilen kimyasal yöntemler meyve ve sebzelerin üzerinde kimyasal kalıntı kalmasına neden olabilir. Bu da ürünün kalitesini doğrudan düşürerek, ürünü sağlığı tehdit eden bir besin haline getirir. Özellikle sebze ve meyve ihracatı konusunda başarılı olan ülkemizde, kimyasal kalıntı riski; milli serveti etkileyen, kimyasal temizleyiciler kullanmama konusunda bizi teşvik etmesi gereken önemli sebeplerden biridir.


Sağlık başta olmak üzere, ticari kıstaslar ve ürün kalitesi göz önüne alındığında kimyasallar kadar zararlı olmayan ancak en az onlar kadar iyi dezenfekte yapabilen ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada meyve ve sebze depolarının sterilize işleminde ozon gazı kullanılmaya başlamıştır.Zirai ilaç kalıntılarının giderilmesi de dahil olmak üzere; dezenfeksiyon işleminin tam etkili olması ve kalıntı bırakmamasından ötürü ozon jeneratörleri kullanılmaktadır. Bu hijyen ortamı; tüketiciye kaliteli, sağlıklı bir meyve-sebzenin sunumunu mümkün kılmaktadır. Üretim sağlığının yanında ozonun gaz olarak uygulandığı depolarda, ozon gazına maruz kalan sebze ve meyvelerde virüs, bakteri, küf, mantarların oluşumunun engellendiği ve raf ömrünün 2 katına kadar uzadığı gözlemlenmiştir.


Ozon jeneratörlerinin yaydığı O3 (Ozon Gazı) ile ortamı sterilize edebilirsiniz. Bu dezenfekte yöntemi alışılagelmişin dışında, gaz formda olduğu için temas etmediği hiçbir nokta kalmaz. Direkt solunum yoluyla temas edilmediği süreçte, hiçbir canlı üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Dolayısıyla meyve ve sebzelerde kimyasal kalıntı bırakmaması, bulunduğu ortamı sterilize etmesi, raf ömrünü ortalama 1,5 katına çıkararak maddi kazanç sağlaması nedeniyle bu yeni nesil dezenfeksiyon sistemine geçebilirsiniz.

4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör