Tarım Sulama için Ozon Jeneratörü Kullanımı

Tarım sektöründe yakın zamana kadar onlarca çeşitli kimyasallar kullanılıyordu. Ancak “kimyasal kalıntı” problemi insan sağlığını tehdit edecek boyutta olduğu ve bu suyun biyolojik dengesini bozduğu için, kimyasal dezenfektanlardan mümkün olabildiğince uzak durulmaya çalışıldı. Tam olarak bu sebeple, tarım sektöründe ozon jeneratörlerinin yaygın olarak kullanımına geçildi.


FDA (Dünya Sağlık Örgütü) ve USDA (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Dairesi) 2000 yılında aldığı karar ile hem sulamada hem de havalandırmada ozon gazı kullanımına onay verdi. Dolayısıyla bu karar, tarım sektöründe ozon jeneratörlerinin güvenli kullanımı konusunda uluslar arası belge niteliğinde kabul edildi.


Ozon gazı, geleneksel temizlik yöntemlerinde kullanılan dezenfektanlara göre çok daha fazla etkilidir. Ayrıca bilinen kimyasal dezenfektanlar gibi üründe kimyasal kalıntı bırakmamasını, su ve topraktaki oksijen oranının artırılmasını, toprağın ve ürünün en sağlıklı şekilde yetişmesini sağlamaktadır.


Ozon jeneratörlerinin kullanım alanları;

· Topraklı tarım uygulanması

· Topraksız tarım uygulanması

· Tohum üretimi

· Fide üretimi

· Sera çiçekçiliği

· Çimleme odaları

· Mantar yetiştiriciliği


ve benzeri bölgeler olarak sıralanabilir. Ozon gazı, bu bölümlerin dezenfeksiyonunda güvenli ve etkili bir şeklide kullanılmaktadır.


Topraksız tarımda ozon gazı kullanımına örnek olarak seraları verebiliriz. Seralarda çok yüksek oranda bulunan nemli hava, bakteri ve buna benzer canlıların yaşayabilmesi için rahat bir ortam oluşmaktadır. Topraksız tarımda kullanılan suyun; ürünün yaşaması ve kalitesi için çok önemlidir. Sulama suyu filtre edildikten sonra ozonlama sistemi yapılarak sistemin sürekli dezenfeksiyonu sağlanması mümkün hale gelmektedir.


Bunun dışında tohum yetiştiriciliği, fide yetiştiriciliği, sera çiçekçiliği, çimleme odaları, mantar yetiştiriciliği gibi alanlarda ozon gazı kullanımının esas amacı; kimyasal dezenfektanlardan daha güçlü ve zararsız olmasıdır. Ayrıca ürün kalitesini doğrudan etkiler. Bitkilere zarar veren bakteri, virüs ve tüm mikro-organizmaların önüne geçer. Dolayısıyla tarım sulama sektörünün her alanında ozon jeneratörleri kullanılmaktadır.


Kesilmiş çiçeklerin depoda ömrünü uzatmak için de ozon jeneratörü kullanımı gereklidir. Çiçeklerin yaşama süresini doğrudan etkiler, böylece raf ömrü ortalama 1,5 kat artar. Birçok türün depolandığı çiçekler için güvenli, hijyenik ve steril bir depolama ortamı oluşturulması, ozon jeneratörleri ile sağlanmaktadır.

2 görüntüleme