Tavukçuluk Sektöründe Ozon Gazı Kullanımı

Pandemi olarak kabul edilen Koronavirüs sonrasında ozon gazı uygulamaları dünyada ve Türkiye’de oldukça fazlalaşmıştır. Ancak bu birçoğumuz tarafından sonradan farkedilen bir hava temizleme uygulamasıdır. Bugüne kadar hayvancılık, soğuk hava depoları, sağlık sektörü ve su arıtma tesisleri başta olmak üzere birçok sektör tarafından kullanılmaktaydı. Tavukçuluk sektörü de ozon gazı ile dezenfekte yöntemi kullanılan sektörlerin başında gelmektedir.


Besin öğeleri söz konusu olduğunda, bir ürünün yetiştirilmesinden son tüketiciye ulaşmasına kadar olan dezenfeksiyon zinciri, toplum sağlığı açısından hayati önem taşır. Ozon gazı ile hava temizleme uygulaması kuluçka merkezlerinde, kümeslerde, içme suyunda, tavuk kümeslerinin dezenfekte edilmesinde, üretim alanlarında, ünitelerinde ve proses suyu dezenfeksiyonunda yaygın şekilde kullanılmaktadır.Tavukçuluk sektöründe tüm büyük markalarında tercih ettiği ozon ile virüs dezenfektanı, tavukların daha sağlıklı yetişmesinden, kanserojen etkileri azaltmasına, tavuk üzerinde bulunan kalıntıları engellemesine, klordan ortalama 300 kat daha etkili olmasına, tasarruf sağlamasına kadar birçok sorunun önüne geçebilmektedir. Ayrıca ozon gazı; bu sektör çalışanlarının en büyük problemlerinden biri olan salmonella, e-coli bakterilerini tamamen yok eder! Böylece tavuklar daha sağlıklı olur, ürünlerin raf ömrü uzar.


Tüm bunlara artı olarak, sağladığı faydalar neticesinde tavuklara çok daha az ilaç verilmesi ve daha az aşı yapılacak olması sizin için kolaylık sağlayacaktır. Ozon gazı kalıntı bırakmaz. Zaten doğada var olan bir gaz, kullanıma yönelik daha fazla olarak üretilir. Üretilen ozon gazı miktarı ne olursa olsun işlevini tamamladıktan sonra oksijene karışacaktır. Dolayısıyla doğal bir dezenfektan olduğu için formaldehit, metanal, parasetik asit, klor gibi kimyasaların oluşturduğu kalıntıları kesinlikle oluşturmaz.


Yumurtalar üzerinde de benzer etkileri sayabiliriz. Yumurtalar %90 oranında nemli olan ortamlara ihtiyaç duyarlar. Ancak bu ihtiyaç sayesinde nemli ortam bulan bakteriler hızlıca üreyebilir. Ozon gazı bu bakterileri durdurarak yumurtaların raf ömrünü uzatır. Yumurtanın sağlıklı, taze ve kaliteli kalmasına neden olur.

1 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör