Unlu Mamül Üretiminde Ozon Jeneratörü Kullanımı

Buğday ihracatında ilk sıralarda gelen ülkemiz için un sektörü son derece önemli bir yere sahiptir. Uluslararası ticaret için gerekli regülasyonlar ve standartlar nedeniyle, un sektörü ciddi bir denetim süreci geçirmektedir. Bu yüzden kimyasal olmayan, çevreci ve doğal bir dezenfektandan faydalanmaları zorunludur. Ozon gazı ile dezenfekte yöntemi, unlu mamül sektöründe son yıllarda en çok kullanılan dezenfekte yöntemi olmuştur.


Ozon jeneratörlerinden yayılan ozon gazı, un üzerinde oluşabilecek mikro organizma oluşumunu azaltır. Üretim sahasında da değirmen içinde oluşabilecek küf ve mayayı da yok eder. Dolayısıyla undaki bakteriyel temizliği sağlar ve değirmenin içerisinde de temizleyici etki gösterir.Ozon gazının çalışma prensibi oksidasyondur. Yani ozon jeneratörlerinden yayılan o3, bakteri ve virüsleri okside ederek öldürür. Aynı zamanda bu oksidasyon, unlarda sarımtrak rengin beyazlaşmasına neden olur, hamurun olgunlaşma süresini kısaltır, uzamaya ve çekmeye karşı direnci arttırır, ekmekte gözenek yapısını iyileştirir ve ekmeğin hacimli olmasını sağlar. En önemli özelliklerinden biri de asıl görevi olan dezenfeksiyon işlemini son derece titizlikle yerine getirerek buğday biti ve un biti gibi zararlılara karşı son derece etki sağlar.


Sofralık veya ekmeklik unlar için askorbik asit, glukoz oksidaz gibi katkılar ozon gazının oksidasyon sürecinden etkilenir. Dolayısıyla bu katkılar için kimyasal ürünler kullanmanıza gerek kalmaz.

Ozon bu kimyasallardan daha etkilidir ve kimyasallar gibi herhangi bir kalıntı bırakmaz. Son olarak Ozon jeneratölerinin kimyasal sarfiyatına oranla tasarruflu olduğunu, ilk yatırım maliyetini karşılama süresi 8 ay ile 20 ay arasında olduğunu söylememiz gerekir.

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kn Otomotiv Dış Ticaret Anonim Şirketi olarak 1979 yılında Ankara’da başladığımız ticaret faaliyetlerimize 1995 yılından itibaren İstanbul’da devam etmekteyiz. 40 yıllık meslek hayatımızda dürüstlüğü, daima yenilikçiliği ve müşteri memnuniyetini kendine ilke edinmiş firmamız daha uzun seneler ülkemize ve müşterilerimize hizmet sağlamayı planlıyor. Firmamız bu süreçte de arızalı çıkan ürünlerimizi garanti süreci kapsamında tamir etmekten ve değiştirmekten sorumludur. Ayrıca ömür boyu teknik destek ve bakım imkanı sağlıyoruz.

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Sayfalar

Kullanım Alanları

Adres

Mimar Sinan Mah. Üsküdar Cad.

Yedpa Ticaret Merkezi,E Cad.

No: 90 Ataşehir - İstanbul

İletişim

+90 (545) 526 66 36

info@kn95ozon.com

© Kn95 Ozon 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.