Sıkça Sorulan Sorular

OzonGazınınFayfaları copy.png
OzonJenaratörleriEtkilimi_copy.png
OzonGazıVirüsleriNasılYokeder copy.png
NeKadarSüreÇalışmalıdır copy.png

Ozon Gazı zararlı mıdır?

Ozon gazının doğrudan solunumu önerilmez. Yeni tip koronavirüs üzerindeki tahribat etkisi, aynı zamanda vücudumuzdaki yararlı bakterileri de yok etme özelliğine sahiptir. Doğada anlık olarak soluduğumuz ozon gazı miktarı, cihazın yaydığına oranla oldukça düşüktür. Bilinen-ispatlanan bir sağlık vakası olmamasına rağmen, kurumsal sorumluluk bilinci ile müşterilerimizin sağlığını önemsiyor, müşterilerimize özenle tavsiyelerde bulunuyoruz. Dolayısıyla bu güçlü dezenfektan aktif durumdayken aynı ortamda bulunulmasını tavsiye etmiyoruz.

 

Ozon Jeneratörleri Gerçekten Etkili mi?

Ozon gazı, soluduğumuz oksijene oranla +1 oksijen molekülü (o3) içerir. Tahribat özelliği en yüksek olan bileşiklerden biridir. Dolayısıyla ozon jeneratörlerü zaten bilimsel bilince sadık kalarak üretilmiştir. Virüs, bakteri, mite, küf mantarları, kötü kokular üzerinde en etkili hava temizleme araçlarıdır.

 

Ozon Gazı Virüsleri Nasıl Yok Eder?

Ozon gazında (o3) bulunan 3. oksijen atomu ozon gazının tahribat etkisinin yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu aktif oksijen atomu; ortamda bulunan mikroorganizmaların, virüslerin ve bakterilerin hücre duvarını parçalayarak yok edilmesini, ya da kokuya neden olan moleküllerle reaksiyona girerek uçucu organik bileşiklerin okside edilmesini sağlar. Bu sürece oksidasyon adı verilir. Oksidasyon sonrasında ozon gazı tekrar oksijen (O2) molekülüne dönüştüğü için ozon gazı son derece çevreci bir dezenfektan olarak anılmaktadır.

 

Ne kadar süre çalışmalıdır? 

Çalıştırılacak ortama göre değişiklik göstermektedir. Buradaki değişken virüs/bakteri yoğunluğu değil, ortamın hacim olarak genişliğidir. Ortalama olarak 100 metre karelik bir kapalı alanda (tavan yüksekliği 3 metre olarak alınmıştır) 1-1,5 saat arası çalıştırmak yeterli olacaktır. Bu konuda detaylı bilgi ve yardım almak için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

NasılKullanılır copy.png
EvcilHayvanlarımEtkilenirmi_copy.png
BitkilerimZararGörürmü.png

Nasıl Kullanılır?

Teknik olarak kullanımı oldukça basittir. Süre ayarı yapılarak açma kapama tuşu ile aktif olur. Ozon jeneratörünün çalıştığı sırada ve sonrasında (ortalama 1-2 saat) aynı ortamda bulunulmayacağı hesaplanarak, kendinize bir rutin oluşturabilirsiniz. Bir işyeri kapanış sonrası zamanlayıcı ile cihazı aktif edebilir, sabah 15 dakika ortamı havalandırdıktan sonra sağlık için herhangi bir risk bulunmayacaktır.

 

Evcil Hayvanlarım Etkilenir mi?

Hava temizleme jeneratörlerimizin çalıştığı esnada evcil hayvanlarınızın da aynı ortamda bulunmamasını tavsiye ederiz. Tıpkı sizin vücudunuzdaki gibi, onların vücudundaki yararlı bakteriler de ozon gazından etkilenebilir.

 

Bitkilerim Zarar Görür Mü?

Hayır. Ozon gazının bitkiler üzerinde oldukça faydalı etkileri vardır. Bitkilerinizin çürümesine sebep olan mikro-organizmaları da yok edeceği için; bitkileriniz daha dayanıklı, meyveleriniz daha lezzetli olacaktır.

 

OzonGazıNesnelerÜzerindeTutunurmu_cop
OzonGazıZararlımıdır copy.png

Ozon Gazı Nesneler Üzerinde Tutunur mu?

Ozon gazı yalnızca ve yalnızca solunum yolu ile vücuda girdiğinde zararlı olabilir. Bilinen-ispatlanan bir sağlık vakası olmamasına rağmen bakterileri tahribat etkisini göz önünde bulundurarak bu önlemi almanız gerektiğini ilk sorumuzda da söylemiştik. Solunum dışında hiçbir zararı olmayacağı gibi, meyve-sebzelerin üzerini örtmenize ve bunun gibi önlemler almanıza gerek yoktur.

 

Ozon Gazı’nın diğer faydaları nelerdir?

Öncelikle atmosferdeki ozon tabakası ile yeryüzündeki ozon gazının ayrımını iyi yapmalıyız. Yerdeki ozon gazı, atmosferde olduğu gibi dünyamıza yalnızca iyilik sağlamaz. Kalp sağlığına iyi geldiği, kolestrol düşürdüğü ve bunun gibi onlarca faydalı etki sağlayan yazıları ve markaları dikkate almamanızı öneririz. Ozon jeneratörleri en güçlü virüs-bakteri dezenfektanıdır ve birincil etkisi budur.

UygunDoz copy.png

Uygulama Alanına Göre Uygun Doz Nedir?

Ozon gazının etkisi kokusuyla ölçülmez. Ayrıca “Fazla mal göz çıkarmaz.” mantığıyla ozon jeneratörü çalıştırılmamalıdır. Ozon son derece okside edici ve güçlü bir dezenfektan olduğu için uygun doz ve süre belirlemek de uzmanlık gerektirir. Metrekare hesabı ve mekanın tavan boyu ile bizi aradığınız takdirde yardımcı olabiliriz.

ETicaretSatınAlma_copy.png

E-Ticaret Sitelerinden Ozon Jeneratörü almak riskli midir?

Doğru jeneratör seçimi, proje plan çıkarımı, ozon gazı takip ve kontrolü, sonuç ve raporlama hizmetlerinden faydalanabileceğiniz bir markadan ürün tedarik etmek çok önemlidir. E-ticaret sitelerindeki ürünler çeşitli kampanyalar sayesinde daha uyguna gelebilir ancak bilinen ve güvenilir bir marka olması çok önemlidir. Ozon jeneratörü %98’imizin yabancı olduğu, birçoğumuzun ilk defa duyduğu bir dezenfektan olduğu için, size birebir destek sağlayabilecek firmalar ile çalışmanızı öneririz. Ürünümüzü E-ticaret sitelerinden satın aldıysanız, yardım ve destek için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

OzonGazıDüzeyi copy.png

Ortamdaki Ozon Gazının düzeyini ölçmeli miyim?

Endüstriyel uygulamalarda ve vardiya sistemi ile 7/24 çalışan firmaların kullanımında mutlaka ölçüm yapılmalıdır. Ozon gazının havadaki miktarını bildiğimiz sürece müdahale etmemiz kolaylaşır. Böylece uygun reçetede, dezenfekte için yeterli ancak sağlığa zararlı olmayan dozu uygulayabiliriz. Son olarak, aldığınız jeneratörün çalışırlığını veya etkisini kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.

Suİçmek copy.png

Ozon Gazı’na maruz kalmış su içilir mi?

Evet. Halkın %99’unun kullandığı damacanalar ve paket şişelerdeki içme sularının tamamı ozon gazı ile dezenfekte edilmektedir.